Cebinize En Uygun Oyun İşlemcileri: Ağustos 2012

Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek oyun işlemcilerini sizin için listeledik.

Ağustos Değerlendirmesi

AMD ve Intel

AMD

Her ne kadar bazı OEM sistemlerde görmüş olsak da hala Trinity temelli APU’ların masaüstü sürümlerinin pazara sürülmesini bekliyoruz. Aynı şekilde Piledriver temelli FX CPU’lar da beklenenler listesinde. AMD bizi şimdilik beklemede tuttuğundan bu ay için söylenebilecek önemli haber pek fazla yok.

AMD tüm modellerinde fiyat indirimleri yaparak yeni modeller için alan açmaya çalışıyor. Yurt dışında A4-3300, A4-3400, A6-3670K ve FX-6100’ün fiyatı 5 $ düştü. Ancak bu indirimlerin hiçbirisi tavsiye edilenler listemizde değişiklik yapmaya yetmiyor.

10 $ fiyat indirimleri biraz daha çekici bir tablo sunuyor. A6-3650, A8-3850 ve A8-3870K’nın fiyatları yurt dışında 10 $ düştü. Bunlar arasında çarpan kilidi açık olan A8-3870K özellikle dikkat çekiyor. Ancak oyun sistemleri için bu işlemciler pek mantıklı değil yine de hızaşırtma yapmak isteyen giriş seviyesi kullanıcılar 3870K’yı ilgi çekici bulabilir.

FX serisi modellerden bazıları da (FX-8120 ve FX-8150) 10 $ indirimden yararlanıyor. Çok işparçası destekleyen uygulamalar kullanıyorsanız FX-8120 ilginizi çekebilir.

Ancak AMD modelleri arasından oyun sistemleri için en ilgi çekici olanı Core i3-2120 ile rekabet edebilen FX-4170. Ne yazık ki bu ürüne Türkiye pazarında rastlamadık. Benzer şekilde yurt dışı fiyat indirimleri de Türkiye pazarına hemen yansımıyor. Anlaşılan dağıtıcılar AMD işlemcileri eskisi kadar hızlı takip etmiyorlar.

Intel

Intel tarafında da söylenecek pek bir şey yok. Core i7-3770 ve 3770K’nın fiyatı yurt dışında 10 $ düştü. Core i5-3470 de 5$ daha ucuza satılıyor. Ancak bu üç model de Core i5-3570K’nın fiyat/performans oranına yaklaşamıyor. Yani tavsiye listemiz değişmedi.

Intel’in üçüncü çeyrek planlamalarında Celeron B830, G550T ve Pentium G645T modelleri yer alıyor ancak bunların hiçbirisi oyun sistemleri için uygun değil. DonanımHaber’in haberine göre enerji tasarruflu Core i5-3350P ve 3.5 GHz hızında (Turbo Boost ile 4 GHz) çalışan Core i7-3970X Extreme modelleri Intel’in ürün gamına eklenecek. Ancak Intel’in Haswell mimarisi çıkana kadar önemli bir değişiklik olması beklenmiyor. Tabi Ivy Bridge-E modellerinin tanıtımını da unutmamak gerekiyor.

Önerilerimize ilişkin bazı uyarılar da yapalım. Listeyi okurken aklınızda bulunması gerekenleri sıralayalım:

Listemiz özellikle elindeki paraya en iyisini almak isteyen oyun tutkunlarına yöneliktir. Eğer oyun oynamıyorsanız listedeki işlemciler sizin gereksinimlerinize tam uymuyor olabilirler. Bu yazıyı hazırlarken özellikle fiyat/başarım değerleri göz önüne alınmıştır. İşlemci satın alırken anakart fiyatı, hızaşırtmaya uygunluk gibi başka önemli etkenler de olabilir. Ancak işleri daha karışık hale getireceğinden bu tür ayrıntılara girmeyeceğiz. Şimdilik önerilerimizi standart saat hızları ve o fiyata sunulan başarım üzerinden hazırlayacağız. Fiyatlar ve stok günlük değişebilir. Dakikası dakikasına kesin fiyatları veya stok durumlarını veremeyiz ancak genellikle ürünleri yayınladığımız fiyatlara bulmanız yüksek olasılıktır. Burada belirtilen fiyatlar yeni ürünler için geçerlidir. Kullanılmış, kutusuz ürünler listelere dahil değildir ve bu tür ürünler daha ucuza bulunabilir, ancak yazımızın konusu dışındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.