Çarpıcı sav: Kıymetli topraklar siyasi baskıyla peşkeş çekiliyor

Ulusal Emlak Müdürlüğü’nün hazine yeri üzerine yapılan kaçak dükkanların boşaltılması için Elazığ Valiliğine ve Aile ve Toplumsal Siyasetler Vilayet Müdürlüğüne yazmış olduğu yazıya karşın yetkililerin harekete geçmediği ileri sürüldü. Toplumsal Siyasetler Vilayet Müdürlüğü yetkililerin arsayı geri almak için teşebbüslerde bulunmaları sonrasında AKP’li politikler tarafından baskıyla karşılandıkları da tezler ortasında.

Ulusal Emlak Müdürlüğü tarafından 2010 yılında toplumsal alan olarak kullanmak üzere Elazığ Toplumsal Siyasetler Vilayet Müdürlüğüne tahsis edilen sonrasında ise Elazığ Valiliğine bağlı Elazığ Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına devredilen hazine yerine üzerine kaçak yapılar yapıldığı ileri sürüldü.

Elazığ Vali Yardımcısı Abdulkerem Abbasoğlu savlara ait geri dönüş yapacağını belirtmesine karşın sessizliğe bürünmesi ise dikkat çekti.

BÜROKRATLARA BASKI YAPILDI TEZİ

Kaçak yapıların ve yapıların içerisinde işletmelerin olduğunu tespit eden Ulusal Emlak Müdürlüğü hususla ilgili Elazığ Valiliği ve Elazığ Toplumsal Siyasetler Vilayet Müdürlüğüne yazı yazarak dükkanların boşaltılmasını talep etti.

Lakin Ulusal Emlak Müdürlüğünün ihtarlarına karşın hazine toprağı üzerine yapılan yapılarla ilgili yetkililerin harekete geçmediği sav edildi.

Elazığ Toplumsal Siyasetler Vilayet Müdürlüğündeki kaynaklardan edinilen bilgiye nazaran, Toplumsal Siyasetler Vilayet Müdürlüğü yetkilileri tarafından arsayı geri almak için çeşitli teşebbüslerde bulunmaları sonrasında AKP’li politikler tarafından baskı yapıldığı kaydedildi.

ELAZIĞ’IN EN PAHALI TOPRAĞI İŞGAL EDİLMİŞ

Hususla ilgili SÖZCÜ’ye konuşan bir yetkili Elazığ’ın en kıymetli hazinelerinden birinde haksız çıkar elde edildiğini argüman ederek şu tabirleri kullandı:

“Burada TOKİ meskenleri birinci yapılmaya başlandığında orada kalan yerde TOKİ tarafından yapılan fırın yerini muhtar alıp dizayn etmiş. Fakat ecrimisil (işgal bedeli) ödenmiş. Yani resmi bir kiralama yok, ecremisil geriye dönük alınır burası Ulusal Emlaktan müsaade alınmadan yapılmış ve işgal edilmiş hazine toprağı buna karşılık işgal bedeli alınmış muhtardan.

Daha sonraki süreçte de muhtar talep etmiş kiralamak istiyorum diye o vakit ki yöneticiler bunu Aile Toplumsal Siyasetler Bakanlığına bildirmişler. Aile Toplumsal Siyasetler Bakanlığı da ‘geçiçi müddetliğine sakınca yoktur’ diye karşılık vermiş. Sonrasında kiralama yapılmış.

Bu süreçte yapı kayıt evrakı alınmış yapı kayıt dokümanının manzaralarına ve onların aldığı abonelik periyotlarına bakıldığında bu bireylerin yapı kayıt evrakların uygun olmadığı kanaatiyle kanuna uygun mühlete uyulmadığı için yapı kayıt dokümanları iptal edildi.

Burası Elazığ’ın en kıymetli yeri metrekaresi 5-6 bin liradan aşağı değil bir dönümü yaklaşık 6 milyon üzere bir sayı. Bu işgallerin giderilmesi için dilekçe bir daha verdiler.  Verilen dilekçe sonrasında Bakanlıkta verdiği karşılıkta ‘tahsisin devam etmesi ve tahliye edilsin’ dedi.

Bakanlığın vermiş olduğu karşılık sonrasında valiliğe tahliye edilmesine yönelik yazı yazıldı lakin ortadan 5-6 ay geçmesine karşın tahliye gerçekleştirilmedi.”

“KAÇAK YAPILAR GİDEREK FAZLALAŞACAK”

Tahliye yazısına ilginde bir yanıt da gelmediğini belirten yetkili, “Aile Toplumsal Siyasetler Bakanlığına hususla ilgili bir daha yazı yazıldı şayet tahsis kaldırma karşılığına olumlu yanıt gelirse bu kişi orada kiralama yaptığı için hak sahibi olduğunu düşünecek ve direkt ihalesiz bir formda satışını isteyecek oranın. Buradaki yapılar 2010’dan sonra yapılmaya başlamış. Şuan burada 7-8 tane kaçak yapılmış dükkan var ve burada vakit geçtikçe fazlalaşacak” tabirlerini kullandı.

 “ORADAKİ YAPILAR KAÇAK DEĞİLDİR”

Savlara ait o arazi üzerinde fırın sahibi olan birebir vakitte Çaydaçıra Mahallesi muhtarı Hıdır Türkmen,

“Biz 13 yıldır orayı çalıştırıyoruz, orayla ilgili üç yıllık ihale yapıldı bizim talebimiz doğrultusunda üç yılda bir ihalemiz yenileniyor. Devletten resmi olarak ihaleyi alıyoruz. Elazığ Valiliği’ne bağlı Ulusal Emlak Müdürlüğü bize orayı kiraya verildi.

Yapılan ihale açık şeffaf ihale. Açık yapılan ihale bizde kaldı bizde çalıştırıyoruz. Yarın öbürgün tekrar ihale yapılacak ve tekrar burası ihaleyle verilecek. Bizim her şeyimiz resmi ve ortadadır. Bizim muhatabımız Ulusal Emlak Müdürlüğü’dür. Bu işler saklı kapaklı olacak işler değil.

Buradaki yapılar kaçak değildir hepsinin iskan evrakı var. Elazığ Belediyesi meclis kararıyla burası ticari alana çevrilmiş. Buranın ticari alan olduğuna dair dokümanlar var da, ruhsatımız da var. Buraya milyonlarca harcama yaptık. Resmi olarak kira fiyatlarımızı ödedik yaptığımız her şey yoluna uygundur.

Burası bizim malımız değil devletin malı biz yalnızca burada kiracıyız. Bu bahisle ilgili tereddütte kalanlar Ulusal Emlak Müdürlüğünde yahut Valilikte belgeleri inceleyebilir” diyerek tezlere yanıt verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.