Bu 6 ipucu ile zımparaya benzemiş havlularınız muhteşem yumuşaklığa kavuşacak

Duştan sonra kullandığınızda cildinizi çabucak ovuyormuş üzere görünen sert havlulara aşina mısınız? Birtakım beşerler bu hissi sever, lakin başkaları bir otelde aldığınız üzere daha yumuşak bir havluyu tercih eder. Bu yüzden birçok insan çamaşırlarına yumuşatıcı döküyor, ancak tam olarak yapmamanız gereken şey bu! Bu sistemlerle böylelikle kısa müddette yumuşak havlular elde edersiniz.

HAVLULAR NEDEN SERTLEŞİR?

Hepimiz bunun olduğunu biliyoruz, lakin neden olduğu hakkında hiçbir fikrimiz yok: havlularımız neden sertleşiyor? Bunun nedeni, suyumuzun lifleri pürüzlendiren mineraller içermesidir. Bu, havluların yıpranmadan evvel yaklaşık iki ila üç yıllık bir raf ömrüne sahip olduğu manasına gelir. Yeniden de bu ipuçlarını takip ederek hayatlarını uzatabilirsiniz.

1. KALİTE

Evdeki birtakım eşyalar için değerli ya da ucuz olanı satın almanız sahiden değerli değil; kalite çabucak hemen tıpkı. Fakat havlular için bu yanlışsız değil. Havlularla daha değerli seçeneği seçmek muhakkak akla yatkın bir hareket. Ucuz olanlardan çok daha uzun müddet dayanırlar. Büsbütün pamuktan yapılmış olmaları, hoş ve kalın olmaları kıymetlidir.

2. YUMUŞATICI

Havlularınızın hoş ve yumuşak çıkmasını sağlamak için çamaşır makinenize bol ölçüde yumuşatıcı dökmeye alışmış olabilirsiniz. Bu tam olarak yapmamanız gereken şey, zira bunun tam karşıtı bir tesiri var. Yumuşatıcı liflere ziyan verir ve gerecin üzerinde havlunun suyu kolay kolay emmesini önleyecek bir katman oluşturur. Ayrıyeten lifler ziyan gördüğü için havlularınızın daha çabuk sertleşeceği manasına gelir. Havlularınıza beğenilen bir koku katmak istiyorsanız, bir tabiat mağazasından doğal bir yumuşatıcı alın.3. ÜTÜ

Ütü yapmak birinci başta havlularınızı yumuşatıyormuş üzere görünebilir, fakat uzun vadede aslında liflere ziyan veriyorsunuz. Ve neden havlularını ütülesin ki?

4. ISLATMA

Havlularınızı yıkamadan evvel limon suyu, elma sirkesi ve su karışımına batırın. Akabinde, onları olağanda yaptığınız üzere yıkayın ve eksiksiz bir halde yumuşak çıkacaktır. Sirke ve limon suyunun ekşi kokusu çamaşır makinesinde çabucak yıkanacaktır.

5. KURUTUCU

Havluları kurutma makinesinde kurutmak onları hoş ve yumuşak yapıyor üzere görünüyor, lakin aslında suyu daha az emmelerine neden oluyor. Ayrıyeten bu biçimde daha çabuk hasar görürler, bu da yenilerini daha erken satın almanız gerektiği manasına gelir. Onları dışarıda rüzgarda kurutman daha yeterli. Rüzgarda sallayarak hareket etmeleri yumuşak kalmalarına neden olacaktır. Nitekim kurutma makinesinde kurutmak istiyorsanız, en soğuk programa koyun.

6. GÜNEŞ

Güneşe serilip fazla kurumaya bırakılan havlularda da sertleşme olur. O yüzden havlularınızı çok fazla güneşte bekletmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.