Bloomberg: Türk iktisadına giren ‘gizemli para’ birinci 7 ayda rekor kırdı

Bloomberg’de yer alan bir tahlile nazaran, Türk iktisadına yönelik gizemli para akışları, yalnızca Temmuz ayında 5,5 milyar dolar artarak rekor düzeylere tırmandı ve 2022’nin birinci 7 aylık periyodunda 24,4 milyar dolara ulaştı.

Analize nazaran, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) geçmişte, kelam konusu gizemli nakit akışlarının, “Türk vatandaşlarının, likit varlıklarını turizm gelirleri nedeniyle döviz cinsinden biriktirmesi nedeniyle oluştuğunu” öne sürmüştü.

‘TURİZM GELİRİ’ DEMEK KÂFİ DEĞİL

Analize nazaran, turizm faaliyetinden elde edilen gelir Temmuz ayında 4.5 milyar dolar ve Ocak-Temmuz periyodunda ise 16.4 milyar dolar olarak kaydedildi.

Bu durumda turizm gelirleri, nakit girişlerindeki bu cinsten artışları haklı çıkarmak için kâfi değil. Mevcut durumda kelam konusu gizemli girdiler, menşei bilinmeyen kayıtlı gelirlerin yüzde 70’ine tekabül ediyor.

“LİRAYI İSTİKRARLI TUTMAYA YARDIMCI OLUYOR”

Bloomberg, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra Türkiye’nin bütçe açığının genişlediğini ve Temmuz ayında 4 milyar dolara ulaşarak 3,7 milyar dolarlık kestirimleri aştığının altını çizerken, bu açığı kapatmanın, yüzde 80 düzeylerine ulaşan bir enflasyon ortamında Erdoğan için epey güç olduğuna işaret etti.

Bloomberg son olarak, gizemli sermaye girişlerinin, “Merkez Bankası’nın Türk lirasını nispeten istikrarlı tutmasına yardımcı olduğuna” dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.