Bentley, birinci elektrikli modeli hakkında bilgi verdi

Araba sanayisindeki büyük üreticiler, yaklaşan fosil yakıtlı araba yasakları nedeniyle elektrikli araçlara dev yatırımlar yapıyor.

Volkswagen Kümesi’nin yan kuruluşu olan İngiliz lüks araba üreticisi Bentley, ilk tam elektrikli arabasının üretimine 2025 yılında başlayacak.

Ayrıyeten marka, 2025’ten itibaren beş yıl boyunca her yıl yeni bir elektrikli model üreteceğini geçtiğimiz aylarda duyurmuştu.

Birinci elektrikli model hakkında yeni bilgiler

Bentley CEO’su Adrian Hallmark, markanın birinci elektrikli araç modeli hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu.

Hallmark’ın savlarına nazaran, 2025 yılında gelecek bu model tam 1.400 bg güç üretebilecek ve epey dikkat çeken hızlanma bilgilerine sahip olacak.

Automotive News Europe’a konuşan Hallmark, “Eğer GT Speed ile 650 bg güç sonunu aşabiliyorsak, elektrikli araçlar sayesinde bu gücü ikiye katlayabiliriz. Aracın 0-100 km/sa hızlanma performansı dikkat cazip olacak.” sözlerini kullandı.

Hallmark’a nazaran, elektrikli Bentley’de şoförün tercihine nazaran farklı modlar bulunacak. Bu sayede şoförler, isteğe bağlı olarak elektrikli modelin 0-100 km/sa hızlanmasını 1.5 saniyeye düşürebilecek yahut 2.7 saniyeye yükseltebilecek.

Bentley’in birinci elektrikli modeli, PPE platformu üzerinden yükselecek. Audi ve Porsche iştiraki ile üretilen bu platform, Q6 E-Tron ve elektrikli Macan modellerinde de karşımıza çıkacak.

2030 yılından itibaren yalnızca elektrikli modeller üretmeyi amaçlayan Bentley, birinci elektrikli modelinin akabinde dönüşüme başlayacak.

Önümüzdeki 10 yıl boyunca İngiltere’deki tesisine 2.5 milyar pound kaynak transferi yapacak olan üretici, tesisini baştan aşağı yenileyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.