Ayvacıklı köylülerin sondaj alanına girişi engellendi: Onlar nasıl giriyor ormanımıza?

Seçkin Sağlam

ÇANAKKALE – Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Arıklı Köyü yakınlarında yapılan uranyum ve toryum madenleri için sondaj çalışması yapılan alana girmek isteyen köylüler jandarma tarafından engellendi. Jandarmaya reaksiyon gösteren köylüler, sondaj çalışması istemediklerini lisana getirdiler.

Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü’nce yapılan sondaj çalışmalarına karşı, Ayvacık Kaymakamlığı’na başvuran yöre halkı, sonrasında Ayvacık Adliyesi’nde kabahat duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunun akabinde, Arıklı ve etraf köylerde yaşayanlar, Arıklı Dayanışması, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Muhafaza Derneği ile çevreciler, Arıklı Köyü meydanında toplanarak sondaj alanına yürüyüşe başladı. Sondaj alanında açıklama yapmak isteyen yöre halkı jandarma barikatı ile karşılaştı.

‘ŞİMDİ YOLDAN GEÇEMİYORUZ, YARIN MESKENDEN ÇIKAMAYACAĞIZ’

Jandarmanın barikatını aşamayan köylüler, durduruldukları yerde çalışmalara ve protestonun engellenmesine reaksiyon gösterdi.

“Biz köyümüzün alanına giremiyorsak, onlar nasıl giriyor ormanımıza? Artık, daha hiçbir şey yokken yoldan geçemiyoruz, yarın hiç sokmayacaklar bizi. Konutlarımızdan çıkamayacağız” diyen aksiyoncular sonrasında basın açıklaması yaptılar.

‘BİZ KÖYÜMÜZDE MEMNUN VE HUZURLUYUZ’

Sondaj çalışmaları nedeni ile telaşlı olduklarını lisana getiren yöre halkı, sondaj çalışmalarının durdurulmasını istediler.

“Kanser olmak, ölmek istemiyoruz” diyen aksiyoncular, “Topraklarımızda sağlıklı yaşamak ve çocuklarımıza pak toprak, hava ve su bırakmak istiyoruz. Biz köyümüzde memnun ve huzurluyuz. Bizim zeytinimiz, koyunumuz, keçimiz, ormanlarımız, turizm gelirlerimiz bize kâfi. Biz uranyum madeni istemiyoruz. Biz sağlıklı bir formda yaşamak istiyoruz. MTA’nın hemen bu sondajı durdurmasını ve köyümüzden ayrılmasını istiyoruz” sözlerini kullandı.

‘ÇED SÜRECİ İŞLETİLMEDİ’

MTA tarafından başlatılan maden arama faaliyeti ile ilgili olarak, Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın ECED duyuru sisteminde ÇED sürecine dair rastgele bir bilgiye rastlanılmazken, devam eden faaliyetin telafisi olmayan ziyanlara neden olacağı belirtiliyor.

Yapılan cürüm duyurusunda, “İşlemin açıkça hukuka muhalif olması nedenleri ile cürüm duyurusunda bulunuyoruz” denildi.

ANTİK KENT DE ARAMA RUHSATININ İÇİNDE

Sondaj çalışması, Ayvacık’ın Nusratlı, Arıklı, Hasanobası, Ahmetçe, Sazlı, Kozlu, Büyükhusun, Demirci, Hüseyinfakı köylerine çok yakın bir alanda yapılırken, arkeolojik sit olan Gargaria Antik kentinin de arama ruhsatının alanı içerisinde bulunduğu öğrenildi.

‘1980’DEKİ ÇALIŞMADA VAZİFE ALANLAR HASTALANDI’ İDDİASI

Bölgede 1980 yılında tekrar MTA tarafından Arıklı Köyü girişinde 1800 metre derinliğinde iki sondaj çukuru açtığı, sondajda Arıklı Köyü’nden beşerler çalıştırıldığı biliniyor.

O sondajda çalışanların kanserden öldüğü, sondaj bittikten sonra üzeri betonlanıp, alan tel örgü ile çevrilmiş olmasına karşın, güvenlik sebebiyle alanda görevlendirilen bekçilerin de kanser nedeni ile öldükleri sav ediliyor.

Sondaj çalışmaları ile ilgili kabahat duyurusunda, “Türkiye Atom Gücü Kurumu (TAEK) tarafından birebir bölgede daha evvel yapılan çalışmalar ile yöredeki kayalarda uranyum madeni ve radyasyon bulunduğu tespit edilmiş, bu tespitler belediye liderleri ile paylaşılmış ve buna dair bir kitapçık da yayınlanmıştır” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.