Avrupa’ya Türk balı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük bal sürece, paketleme ve tahlil merkezi olan BALMER’den İngiltere’ye ihraç edilen paketlenmiş balları forkliftle tıra yükledi. Varank, tüm bal üreticilerine, Ordu’da faaliyet gösteren BALMER Arı Eserleri Ar-Ge Merkezi’ne gelerek verilen hizmetten yararlanmaları davetinde bulundu.

Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsünce hazırlanan 10 milyon avro bütçeli “Arım Balım Peteğim Projesi” kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Avrupa Birliğinin takviyeleriyle kurulan BALMER Arı Eserleri Ar-Ge Merkezi, Türk balının ihraç edilmesini sağlıyor.

Merkezi işletmek üzere BALMER AŞ’nin kurulmasıyla 2018’de hizmete giren tesiste, üreticilerden satın alınan ballar tahlil edilip paketlendikten sonra Fransa, İngiltere, Hollanda ve Almanya üzere Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.

Bakan Varank, AA muhabirine, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Avrupa Birliğinin ortak dayanaklarıyla kurulan bal paketleme tesisi ve tahlil laboratuvarının Avrupa ve Türkiye’nin en büyüğü olduğunu söyledi.

Dünyada balcılığın çok değerli bir bölüm olduğuna işaret eden Bakan Varank, “Ordu ve havzası balın en çok üretildiği alanlardan biri. Biz bu tesisi Avrupa Birliği fonlarıyla Türkiye’nin takviyeleriyle ortaklaşa bir formda ülkemize kazandırdık.” dedi.

Varank, tesisin ortakları ortasında Ordu Arıcılar Birliği ile Tarım ve Orman Bakanlığı üzere paydaşların bulunduğunu kaydederek, “Bu tesis Türkiye’de üretilen balların gerçek halde tahlil edilip standartlara uygun formda paketlenip üretim yapılmak üzere hem buradaki tüm arı üreticilerinin hem de bu işi yapan firmaların ortak kullanımı için kurulmuş bir tesis.” diye konuştu.

İngilizlere bal ihracatı

Bir üreticinin İngiltere’ye ihraç edeceği balları forklift ile tıra yükleyen Varank, şunları kaydetti:

“Yola çıkacak tırı yağmur altında beraberce doldurduk. Türkiye’de üretilen ballar, burada tahlili yapılıp paketlenip ve ambalajlanıp Türk markası olarak İngiltere’ye satılıyor. Her vakit tabir ediyoruz. Türkiye’yi katma pahalı üretimle kalkındırmanın sıkıntısındayız. Bunun yolu elbette yüksek teknolojili alanlar olduğu üzere besin kesiminde de daha katma bedelli işlerle olabilir. Daha evvel tenekelerle toptan biçimde satılan bir balın şu anda burada tahlillerinin yapılıp paketlenmesi ve İngiltere’ye satılması Türkiye’nin bu alanda kabiliyetini göstermesi açısından değerli. İnşallah bu tesisi çok daha verimli kullanmak istiyoruz.”

Bal üreticilerine çağrı

Bakan Varank, tüm bal üreticilerine davette bulunarak, “Bu tesis herkesin ortak kullanımı için yapıldı. Gelin siz de bu tesisi kullanın. Gerek tahlil gerek paketleme manasında Ordu’da bu BALMER değerli ve büyük bir yatırım. Bunu Türkiye’nin hizmetine sunuyoruz.” ifadesini kullandı.

İhracatçı firma Tüma Besin Limited Şirketi Genel Müdürü Ömer Faruk İtimat ise balları kendilerinin tedarik ederek BALMER’de testlerden geçirdikten sonra paketleyip yurt dışına gönderdiklerini söyledi.

Yurt dışındaki alıcı ülkelerin İngiltere, Almanya, Hollanda ve Fransa olduğunu tabir eden İnanç, bu ülkelerdeki zincir marketlere Türk balını sattıklarını belirtti.

Güven, Türkiye’nin en güzel balını buradaki tesiste işlediklerini vurgulayarak, ülkeye katma paha katacak formda bu işi pazarlamaya çalıştıklarını, bunun için ellerini taşın altına koyduklarını kelamlarına ekledi.​​​​​​

 

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.