ARM Yeni Cortex-A7 Çipini Ve big.LITTLE Processing Teknolojisini Duyurdu

5 kat daha verimli ve daha performanslı.

Çarşamba günü itibariyle ARM, bugüne kadar ürettikleri en verimli işlemcisi olan Cortex-A7’yi duyurdu. 5 kat daha verimli olan ve daha fazla performans sunan Cortex-A7 MPCore işlemci, Cortex-A8’in beşte biri kadar yer kaplıyor.

big.LITTLE Processing

Firma işlemciyle birlikte “big.LITTLE processing” adını verdikleri bir teknolojiyi de duyurdu. Tek bir SoC’un içinde yer alan uyumlu fakat farklı iki işlemciyi kontrol eden bu teknoloji ile güç yönetim yazılımı o andaki görev için uygun işlemciyi seçerek performans artışı sağlayacak. Örneğin işletim sisteminin çalıştırılması ve temel uygulamalar için düşük güç tüketen Cortex A7 kullanılırken, oyunlar ve diğer ağır uygulamalar Cortex-A15 tarafından çalıştırılacak.

Cortex-A7

Firmanın söylediğine göre işlemciler arasında geçiş süresi sadece 20 mikrosaniye. Firmanın “ İki işlemci arasındaki verimli ve sorunsuz yük dağılımı gelişmiş ARM sistemleri tarafından destekleniyor. Bu da Cortex-A15 ve Cortex-A7 arasındaki tutarlılığı sağlıyor. Yazılımlar ve uygulamalar kesintisiz olarak çalıştırılabiliyor, yük paylaşımı kullanıcı tarafından fark edilemiyor. “ açıklaması da sistemin oldukça akıcı çalıştığını gösteriyor.

Yeni işlemci ile birlikte ARM, 2013-2014 yıllarında 100 Dolar altı giriş seviyesi akıllı cep telefonlarının bugünkü 500 Dolar civarı üst düzey akıllı cep telefonları ile aynı hesaplama gücüne sahip olacağını ön görüyor. 28 nanometre işlem sürecinden geçerek üretilecek olan işlemci 0.5 milimetre kareden daha az yer kaplayacak. ARM’nin bu iki yeni teknolojisini destekleyen firmalar arasında Broadcom, Compal, HiSilicon, LG Electronics, QNX, Samsung, ST-Ericsson ve Texas Instruments gibi önemli firmalar bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.