AMD FX-8150 İncelendi

Ne kadar işlemci gücüne ihtiyacınız var? İki çekirdek? Dört? Altı? Çoğu durumda cevap bilgisayarınızla ne yapmak istediğinize göre değişecektir. Yaptığımız testlere göre oyunların büyük bir kısmı en az üç çekirdekli bilgisayarlarda en iyi şekilde çalışıyorlar. Video düzenleme uygulamalarıysa onlara ne kadar işlemci gücü verirseniz o kadarını kullanabiliyor. Bunların dışında kalan üretkenlik uygulamalarıysa genellikle çok çekirdekten fazla yararlanamıyorlar.

Sonuç olarak sağlıklı bir sistem için en önemli şey denge. Dengeli bir sistemde darboğazlar oluşmaz. Uzun bir süredir yazdığımız yazılarda dengeli bir sistem kurmayı okuyucularımıza öneriyoruz. Şimdi ise AMD hem işlemci hem de grafik alanında bir üretici olmanın verdiği avantajı kullanarak dengeyi öne çıkarıyor.

AMD FX Yonga

Firmanın masaüstüne yönelik pazarlama stratejisini gösteren slaytlarda daha ucuz PC’lere yönelik bir eğilim olduğunu görünce, yeni çıkacak modellerin de daha ucuz PC’lere uygun olacağını anlıyoruz. Umarım durumu erkenden açık edip yazı okuma keyfinizi kaçırmamışımdır. Ancak AMD’nin Bulldozer mimarisinin Sandy Bridge’i yok edeceğini ve ileride çıkacak olan Sandy Bridge-E modelleriyle rekabet edeceğini bekleyen kullanıcılar beklentilerini değiştirmeliler.

Sandy Bridge çıktığında ileri seviye performans almak için bir işlemciye 1000 $ harcamak zorunda olmadığımızı görmüştük. 200 $ civarında fiyatla satılan çarpan kilidi açık bir modeli 4.5 GHz hıza çıkardığımızda Gulftown-temelli Extreme Edition modellerini bile geride bırakabiliyordu. Eğer AMD de buna benzer bir performans/fiyat oranını yakalamayı başarırsa kimsenin itirazı olacağını sanmıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.