AK Partili Hüseyin Çelik’ten Aynur Doğan’a dayanak: Bizim mahallenin linç teşebbüsü yanlış

ANKARA – AK Parti kurucularından, eski Ulusal Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, AK Partili Derince Belediyesi tarafından konseri yasaklanan ve amaç alınan Kürt sanatçı Aynur Doğan’a dair açıklamalarda bulundu.

2010 yılında “Dolmabahçe Buluşmaları” kapsamında davet ettikleri sanatkarlar ortasında Aynur Doğan’ın da olduğunu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Doğan’a “iltifat” ettiğini hatırlatan Çelik, Doğan’a yönelik tavrı kınadı, “Birileri beğenir, birileri beğenmez ancak Aynur Doğan bu toprakların bir çığlığıdır” dedi.

Hüseyin Çelik’in toplumsal medya hesabından Kürt sanatçı Aynur Doğan’a ait yaptığı paylaşımlar şu halde sıralandı:

CUMHURBAŞKANI DOĞAN’A İLTİFAT ETTİ: “Dolmabahçe Buluşmaları” kapsamında, 20 Şubat 2010’da davet ettiğimiz ses sanatkarları ortasında Aynur Doğan da vardı. O gün isimleri PKK ile birlikte anılan sanatkarları davet etmemiştik. Sayın Cumhurbaşkanı toplantıda bütün sanatkarlara olduğu üzere Doğan’a da iltifat etti.

CUMHURBAŞKANI AYNUR’UN PERFORMANSINI TAKDİR ETTİ: 2010 yılında İstanbul’un Avrupa Kültür Başşehri olması hasebiyle Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen konserde Aynur Doğan, Kürtçe “Ahmedo Roni” müziğini söyleyince hazır bulunan Sayın Cumhurbaşkanı bir oldukça duygulanmış ve Aynur’un performansını takdir etmişti.

BİZİM MAHALLENİN LİNÇ TEŞEBBÜSÜNÜ YANLIŞ BULUYORUM: Derince Belediyesi’nin Aynur Doğan’a reva gördüğü muameleyi ve akabinde bizim mahallenin Aynur Doğan’ı linç teşebbüslerini çok yanlış buluyor ve kınıyorum. Birileri beğenir, birileri beğenmez fakat Aynur Doğan bu toprakların bir çığlığıdır.

AK PARTİLİ ELİTAŞ DOĞAN’I GAYE GÖSTERMİŞTİ

AK Parti Küme Başkanvekili Mustafa Elitaş, Meclis Genel Kurulu’nda Aynur Doğan’a yönelik açıklamalarda bulunmuş, Doğan’ın konseri için yer tahsis edilmesi istendiğini, uygun görüldüğünü fakat mukavelede yazan 4 bin 800 TL’nin yatırılmadığı için iptal edildiğini tez etmişti.

AK Partili Elitaş, “Sanki Kürtçe söyleyen birisinin, Kürtçe konuşmasının ve Kürt düşmanlığının bir ögesi olarak söz etmeyi haksızlık olarak söz etmek istiyorum, gerçek bir yaklaşım şekli değildir. Ben Aynur Doğan kimdir bilmem lakin sorduk, soruşturduk, baktık; PKK’ya sırtını dayamış, PKK propagandasını yapan birisi” tabirlerini kullanmıştı. Elitaş’ın bu kelamları, HDP’li Milletvekillerinin “Hedef gösteriyor” tabirleriyle yansısını çekmişti.

(DUVAR)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.