2. Elizabeth’in tabutunun üzerindeki gizemli notun sırrı çözüldü

İngiltere’nin en uzun müddet tahtta kalan hükümdarı Kraliçe 2. Elizabeth görkemli bir cenaze merasimi ile son seyahatine uğurlandı.

96 yaşında hayatını kaybeden Kraliçe’nin Westminster Katedrali’nde düzenlenen cenaze merasimine kraliyet aile üyelerinin yanı sıra birçok dünya önderi katıldı.

TARİHİN EN ÇOK İZLENEN CANLI YAYINI

Hükümdarın cenaze merasimi, dünya çapında iddiası 4,1 milyar izleyiciyle, Diana’nın 1997’deki cenazesinden yüzde 64 daha fazla izlendi.

Tarihin en çok izlenen canlı yayını olduğu varsayım edilen cenazesinde 2. Elizabeth’in tabutunun üzerindeki bir not dikkat çekti.

ANNESİNE SON VEDASI

Notun, Kral 3. Charles’ın el yazısıyla yazmış olduğu bir bildiri olduğu ortaya çıktı.

Buckingham Sarayı, Clarence House ve Highgrove House’un bahçelerinden kesilen çiçeklerle dolu bir çelenk üzerinde duran not, bir oğlun annesine son vedasıydı.

Notta şu tabirler yazıyordu:

“Seni sevgi dolu ve adanmış bir halde hatırlayacağım.

Charles R.” 

KRAL OLARAK İMZALADI

“R”, Latince’de “kral” anlamına gelen “Rex”in kısaltmasını oluşturuyor.

2. Elizabeth, saltanatı sırasında, resmi yazışmaları çoklukla “Elizabeth R” (“Regina”, Latince: Kraliçe) olarak imzalıyordu.

EŞİNİN YANINA DEFNEDİLDİ

Öte yandan, Kraliçe II. Elizabeth, 9 Nisan 2021’de hayata veda eden lakin Kraliçe ile birlikte toprağa verilebilmesi için naaşı bekletilen eşi Philip ile Windsor Kalesi’ndeki St. George Şapeli’ne defnedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.