13. Nesil i9-13900 İşlemciye Delid Yapıldı

Mühendislik örneği (ayrıca yeterlilik örneği CPU’lar) Intel Raptor Lake işlemciler bir süredir etrafta dolaşıyor ve erken tarihte yapılan birçok performans testini sizlerle paylaşmıştık. Yaklaşan yongaları farklı ortamlarda sınayan Expreview, bu kez 13. nesil bir model ile delid yaparak Intel’in son monolitik yapıdaki işlemcisine bakış atmamızı sağlıyor. Bu bağlamda, 14. Nesil Meteor Lake ile birlikte şirketin çok yongalı bir tasarıma geçmesini bekliyoruz.

Entegre ısı yayıcısından ayrılan Core i9-13900, 8 “Raptor Cove” performans çekirdeği ve 16 “Gracemont” verimlilik çekirdeği taşıyor. Yani “Raptor Lake-S” silikonunun tam yapılandırmasına bakıyoruz. Ayrıca yongada 36 MB paylaşımlı L3 önbellek ve Xe-LP grafik mimarisine dayalı bir entegre GPU olduğunu hatırlatalım.

CPU kalıbı, tam Alder Lake silikonundan yaklaşık 49 mm² daha fazla olan 257 mm² boyutunda. Ancak bu kalıbın 280 mm² olarak ölçülen Rocket Lake yongasına göre daha küçük olduğu belirtiliyor.

Daha büyük yonga tasarımıyla bile IHS’nin altında bol miktarda boş fiberglas tabaka göze çarpıyor. LGA1800 gibi gelecekteki soket yapıları yüksek ihtimalle LGA1700 ile aynı paket boyutuna sahip olacak. Bu da “Meteor Lake” gibi geleceğin MCM yongaları için alt tabakada yeterince boş alan olduğunu gösteriyor. Nitekim Intel, birkaç nesil boyunca paket boyutunu ve soğutucu uyumluluğunu koruyacak gibi görünüyor.

Delid her zaman belirttiğimiz gibi riskli ve zor bir işlem. Ayrıca işlemcilerde tekrar geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabiliyor. Ancak bu tür işlerle uğraşmayı sevenler, özellikle üst sınıf CPU’larıyla birlikte delid yaparak fabrika çıkışlı olarak gelen termal macunu sıvı metal iletken ile değiştirebiliyor. Böylelikle sıcaklıkları önemli ölçüde düşüren kullanıcılar var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.